Facebook

Debata o nowej perspektywie finansowej UE

Debata o nowej perspektywie finansowej UE

16 lutego 2018 r. w siedzibie Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Zw. Rew. w Warszawie odbyło się spotkanie z europosłem Czesławem Siekierskim, przewodniczącym Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Parlamentu Europejskiego, zorganizowane przez Stowarzyszenie AgroBiznesKlub, KZSM Zw. Rew., Polski Związek Plantatorów Roślin Zbożowych oraz Federację Gospodarki Żywnościowej RP. Poświęcone było ono kierunkom zmian Wspólnej Polityki Rolnej (WPR) w ramach przygotowywanej nowej perspektywy  finansowej na lata 2021-2026 i zgromadziło blisko 100 osób z całego kraju – utytułowanych rolników i agroprzedsiębiorców oraz przedstawicieli samorządu, nauki i mediów.

Spotkanie zaczęło się od ponad 40-minutowego wystąpienia przewodniczącego Czesława Siekierskiego, który - w oparciu o swoją bogatą wiedzę merytoryczną i długoletnie doświadczenie parlamentarne w UE - starał się odsłonić uwarunkowania i kulisy dyskusji toczonych wewnątrz Unii Europejskiej wokół tego jakże ważnego tematu dla unijnego rolnictwa.

Potem przyszedł czas na pytania i refleksje z sali. Jako pierwszy głos zabrał prezes KZSM Zw. Rew. Waldemar Broś, który poruszył wiele szczegółowych problemów nurtujących polskich mleczarzy w kontekście nowej perspektywy finansowej UE. W kwestiach mleczarskich pytanie gościowi zadała także prezes OS „OZO” w Ozorkowie Maria Wieczorek. Na temat rozszerzającego się po Polsce afrykańskiego pomoru świń (ASF) wypowiedział się Wojciech Pysiak, Mistrz Krajowy AgroLigi ze Zdziechowa. Ciekawe wystąpienia mieli m.in.: wiceprezes Federacji Gospodarki Żywnościowej RP Krzysztof Nykiel oraz prof. Włodzimierz Fiszer z Uniwersytetu Przyrodniczego w Poznaniu (mówił o niefortunnej próbie wprowadzenia ustawowego zakazu hodowli zwierząt futerkowych w Polsce i ew. negatywnych skutkach ekologicznych).

Do wszystkich poruszonych tematów ustosunkował się pos. Czesław Siekierski, uspakajając wszystkich obecnych na sali, że szacowana perspektywa finansowa w części WPR, choć będzie niższa (główne powody, to wyjście Wielkiej Brytanii z UE i kwestie emigracyjne), ale tylko o 7 proc., i że zostaną na pewno utrzymane dopłaty bezpośrednie.

Kilkunastominowe wystąpienie miał dyrektor IERiGŻ prof. Andrzej Kowalski. Odniósł się on do wielu kwestii zgłoszonych z sali oraz zawartych w wystąpieniu pos. Czesława Siekierskiego, umiejscawiając je w ujęciu światowym. Argumentował on, że nie wszystko w sprawach unijnego rolnictwa w przyszłości zależeć będzie wyłącznie od UE, ale także rozwoju sytuacji w gospodarce takich krajów, jak USA czy Chiny.

Uczestnicy spotkania po jego zakończeniu otrzymali przygotowane przez pos. Siekierskiego i jego zespół analityczny dwa dokumenty: Komunikat Komisji do Parlamentu Europejskiego, Rady Europejskiego Komitetu Ekonomiczno-Społecznego i Komitetu Regionów – „Przyszłość rolnictwa i produkcji żywności” oraz Komunikat Komisji Europejskiej „Przyszłość rolnictwa i produkcji żywności” – najważniejsze pytania i odpowiedzi.

Uwaga,  powyższe dokumenty są do pobrania z portalu internetowego Nowy Przegląd Mleczarski. Tamże zostały zawieszone relacje filmowe ze spotkania – warto je obejrzeć i odsłuchać.
http://nowypm.pl/index.php/wideo/11333-spotkanie-z-europoslem-czeslawem-siekierskim-3

Wróć
A
A
A
300x300_colsen 56921 agralex-250x78 alima_bis apis_logo1 bin-n bronisze_001 facebook-logoimage-facebook-logopng-moshi-monsters-wiki-dmua0wep file-fecea87dfb657b18df13608903d87cb2 fosfan-logo foto logo do zamiany img_logo klimowicz-bis-logo klimowicz-gpoiw-logo krasnystaw_logo100 krason-rosady-warzyw-logo l_d_hse logo (1) logo (1) logo (2) logo 3 firmy logo logo logo_agrotnews logo_bartnik1 logo_colian_full_size logo_grot logo_grycan logo_krukowiak logo_male logo_pimr-male1 logo_roja logo-metalbud-nowicki milk_hydrosan mlekovita-logo mtp_logo_boczne new_logo osm_piatnica_logotyp osm-kalisz-brand-identity-design polmak - logo pss_spolem r03 s6_agro_biznes_klub sedar starcologo stowarzyszenie eksporterow tbtexqzv vic xlogo logo_agrobroker_tlo

Stowarzyszenie AgroBiznesKlub
00-682 Warszawa, ul. Hoża 66/68, lok. 112
tel.: 600 079 010
e-mail:[email protected]

Projekt i realizacja: Laboratorium Artystyczne
Oprogramowanie: Black Wolf CMS
Google+