Facebook

Jan Dobies i Marek Odzioba - WZOROWY AGROPRZEDSIĘBIORCA RP 2016

Jan Dobies i Marek Odzioba - WZOROWY AGROPRZEDSIĘBIORCA RP 2016

REKOMENDUJĄ

Zbigniew Matkowski

Współwłaściciel firmy Fosfan w Szczecinie

Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP 2015

Jacek Ciubak

Prezes Zarządu firmy Fosfan w Szczecinie

Agrobiznesmen Roku 2005:

- Firma „ABC” w Mostach, zarządzana przez wspólników: Jan Dobies i Marek Odzioba, zasłużenie dorobiła się pozycji wiodącego w kraju producenta i dystrybutora drzewek choinkowych. Jej właściciele swoją pomysłowością, dynamizmem i kompetencją udowadniają, że posiedli umiejętność „wyczarowywania” wielkich rzeczy, bo takimi są dziś niewątpliwie ich firmowe Polskie Choinki.

Moc choinek

O takich, jak my, zwykło się mówić: z niejednego pieca chleb jedli. A niektórzy wręcz nam zazdroszczą, że stanowimy tak zgrany duet. Istotnie, rozumiemy się i dogadujemy, mimo że mamy różne charaktery i temperamenty, a także różne doświadczenia zawodowe. Z pewnością w prowadzeniu biznesu choinkowego pomaga nam zarówno to, że jesteśmy szwagrami, jak i fakt, że przed choinkami prowadziliśmy wiele innych wspólnych interesów: produkowaliśmy pieczarki i boczniaka, tuczyliśmy świnie, wytwarzaliśmy przez długie lata lody i tym podobne.

Trudno po latach powiedzieć, który z nas wpadł na pomysł z choinkami. Chyba stało się to samorzutnie, zanim doszło do właściwej realizacji. A zaczęło się od handlu choinkami niemieckimi. Sprzedawaliśmy je w Szczecinie, Poznaniu, Wrocławiu i Katowicach. Ponieważ to szło nieźle, postanowiliśmy na poważnie zainteresować się tym biznesem. Zanim w 1996 r. ostatecznie zdecydowaliśmy się na założenie w Mostach pierwszej plantacji na 2,5 hektarach, odwiedziliśmy wiele miejsc choinkowych w zachodniej Europie. Oglądaliśmy z bliska wiele tamtejszych upraw i szkółek. Rozmawialiśmy z ich właścicielami o uprawie i stosowanych technologiach, z dystrybutorami natomiast na temat handlu choinkami. Zdobyte przez nas informacje, wzbogacone lekturą książek poradniczych poświęconych produkcji choinek - utwierdziły nas, że gra jest warta świeczki.

Początki wcale nie były łatwe. Wszystkiego praktycznie trzeba było uczyć się od podstaw. Uczyliśmy się my i zatrudnieni przez nas pracownicy. Duńczycy, którzy są potęgą choinkową w Europie i od których zaczęliśmy kupować sadzonki, nie bardzo wierzyli w powodzenie naszego przedsięwzięcia. Argumentowali wręcz, że ziemia i klimat w Polsce nie będzie dobrze służyć uprawom. Ale nas już nic nie mogło zatrzymać na obranej drodze. Kiedy interes choinkowy zaskoczył na dobre, zdecydowaliśmy o dalszych nasadzeniach drzewek choinkowych oraz kupnie bądź dzierżawie kolejnych gruntów. Tym sposobem doszliśmy do dzisiejszych 720 hektarów, na których uprawiamy różne gatunki choinek.

Choinki należy co kilka lat nasadzać od nowa, trzeba je także pielęgnować, nawozić, odchwaszczać, formować i systematycznie klasyfikować. Te dwa ostatnie zabiegi są szczególnie istotne, bo one zasadniczo rzutują na późniejszą cenę naszych choinek w handlu. Na szczęście dorobiliśmy się specjalistycznych maszyn, które znakomicie ułatwiają prace pielęgnacyjne na plantacjach choinkowych. W tym miejscu chcielibyśmy pochwalić się także naszymi pracownikami, którzy szybko posiedli duże umiejętności fachowe w uprawie choinek i potrafią nadawać ciekawe kształty drzewkom.

W interesie choinkowym, podobnie jak w roślinnych uprawach typowo polowych, nie wystarczy jednak wyprodukować najlepszy towar, ale trzeba umieć go na czas sprzedać i odebrać za to należne pieniądze. Nam – co poczytujemy sobie za duży sukces – równolegle z opanowaniem produkcji, udało się wypracować własny system dystrybucji choinek, zarówno drzewek doniczkowanych, jak i ciętych, a także wysokiej klasy donic do doniczkowania drzew i siatki do pakowania choinek ciętych. Dotyczy to w równym stopniu handlu na terenie Polski, jak i handlu zagranicznego. Co ważne - wszystkim naszym hurtowym odbiorcom zapewniamy profesjonalny transport, co pozwala nam w pełni kontrolować dostawy naszych choinek. A na końcu tej swoistej drogi jest jakże satysfakcjonujący nas bilans – średnioroczna sprzedaż naszych choinek w wysokości 700 tys. sztuk.

Kiedy odwiedzają nas dzisiaj Duńczycy, nie mogą się nadziwić, że w tak stosunkowo krótkim czasie opanowaliśmy technologię upraw choinek i że nasze drzewka w niczym nie ustępują produkowanym przez nich w Danii. Z uznaniem wyrażają się także o naszej ofensywności i pomysłowości w rozwijaniu handlu choinkami na terenie kraju i za granicą. To nas, rzecz jasna, motywuje do dalszego rozwoju naszego interesu choinkowego.

(za AGRO 8/2016)

Wróć
A
A
A
300x300_colsen 56921 agralex-250x78 alima_bis apis_logo1 bin-n bronisze_001 facebook-logoimage-facebook-logopng-moshi-monsters-wiki-dmua0wep file-fecea87dfb657b18df13608903d87cb2 fosfan-logo foto logo do zamiany img_logo klimowicz-bis-logo klimowicz-gpoiw-logo krasnystaw_logo100 krason-rosady-warzyw-logo l_d_hse logo (1) logo (1) logo (2) logo 3 firmy logo logo logo_agrotnews logo_bartnik1 logo_colian_full_size logo_grot logo_grycan logo_krukowiak logo_male logo_pimr-male1 logo_roja logo-metalbud-nowicki milk_hydrosan mlekovita-logo mtp_logo_boczne new_logo osm_piatnica_logotyp osm-kalisz-brand-identity-design polmak - logo pss_spolem r03 s6_agro_biznes_klub sedar starcologo stowarzyszenie eksporterow tbtexqzv vic xlogo logo_agrobroker_tlo

Stowarzyszenie AgroBiznesKlub
00-682 Warszawa, ul. Hoża 66/68, lok. 112
tel.: 600 079 010
e-mail:[email protected]

Projekt i realizacja: Laboratorium Artystyczne
Oprogramowanie: Black Wolf CMS
Google+