Lech Kisielewski, dyplomowany technik-elektromechanik, twórca i współwłaściciel firmy Elmehurt Sp. J. we Włocławku zajmującej się od 28 lat sprzedażą artykułów elektrycznych, prefabrykacją rozdzielnic oraz świadczeniem usług w branży elektrycznej. Zanim zdecydował się na prowadzenie własnego biznesu, pracował kolejno w państwowych przedsiębiorstwach: Petrochemii Płock, Ceramice Stołowej we Włocławku, Fabryce Linii Drutów „Drumet” we Włocławku i przez 6 lat w Energorozruchu Gliwice jako kierownik robót przy uruchamianiu wielu elektrociepłowni na terenie Polski. Dynamiczny rozwój swojej firmy zawdzięcza bogatemu doświadczeniu zawodowemu oraz ciągłym poszukiwaniem nowych rozwiązań i współpracą z firmami w branży elektrotechnicznej, co zaowocowało założeniem w 1999 r. Polskiej Grupy Elektrycznej „ Forum-Rondo” Sp. z o.o. (został wówczas jej Przewodniczącym Rady Nadzorczej). Spółka ta dziś jest największą Grupą Zakupową w Polsce skupiającą ponad 50 podmiotów. Pozwala to na stabilizację i utrzymanie wiodącej pozycji na rynku w tej branży. Firma Elmehurt od lat współpracuje z dużymi podmiotami z obszaru sektora rolno-przemysłowego, takimi jak np.: Anwil, Bakoma czy BIN w zakresie modernizacji stacji i sieci zasilających, oraz z wieloma innymi firmami przemysłowymi w sferze zaopatrywania w części elektryczne do produkcji. Wykonuje także przyłącza energetyczne, montuje i uruchamia agregaty prądotwórcze w fermach drobiarskich, zaś w chłodniach owoców i warzyw modernizuje oświetlenie z zastosowaniem najnowszej i wyjątkowo oszczędnej technologii typu LED. Lech Kisielewski w 2016 r. walnie przyczynił się do powstania ogólnopolskiej Grupy Kapitałowej „KWANT Hurtownie Elektryczne” (Elmehurt jest jej udziałowcem, a on sam pełni w niej funkcje we władzach spółki i zarządza jej oddziałem we Włocławku), zrzeszającej 5 najsilniejszych firm z Polskiej Grupy Elektrycznej „Forum Rondo”.
REKOMENDUJE
Marek Witkowski
Członek Honorowy Stowarzyszenia AgroBiznesKlub:
- Lech Kisielewski, to znakomity fachowiec i utalentowany biznesmen. Udało mu się zbudować od podstaw własną solidną firmę, która ma dziś dużo do powiedzenia w branży elektrycznej w skali ogólnopolskiej. Usługi Elmehurtu cechuje duża fachowość i rzetelność. Godne podkreślenia jest także to, że Lech Kisielewski, jako człowiek z wyobraźnią wybiegającą daleko w przyszłość, walnie przyczynia się do konsolidacji branży elektrycznej w kraju, biorąc aktywny udział w inicjowaniu i działalności w ogólnopolskich przedsięwzięciach organizacyjnych typu: Forum Rondo oraz KWANT.
ELMEHURT: jaśniej i taniej
Był rok 1990. Przez Polskę, jak długa i szeroka, niosło się zawołanie legendarnego przywódcy Solidarności Lecha Wałęsy, notabene z zawodu elektryka: Bierzcie sprawy w swoje ręce. Dotarło to do mnie…. I jako elektromechanik – praktyk z niemałym już doświadczeniem zawodowym - zdobyłem się na odwagę i podjąłem wyzwanie. Nie ukrywam, że duży wpływ na tę życiową decyzję miała moja żona, która miała dość mojej 6-letniej tułaczki po Polsce na budowach Energorozruchu: wystarczy tego ustawicznego jeżdżenia „po delegacjach”.
Zaczynałem swój firmowy biznes, jak wszyscy w owych czasach - od małego handlu detalicznego częściami elektrycznymi w wynajętym magazynie na 15 m2. Po niespełna pół roku działalności zacząłem już zaopatrywać w „elektrykę” większe podmioty gospodarcze - zakłady państwowe i spółdzielnie. Tym sposobem trafiłem m.in. do włocławskiego Drumetu, w którym w swoim czasie jako elektromechanik przepracowałem kilka lat. Nie ukrywam, że na starcie mojej firmy bardzo pomocne okazało się moje dobre rozeznanie w branży elektrycznej, moje osobiste kontakty, no i dobra opinia idąca za mną. Ja w swoich wcześniejszych pracach w sektorze państwowym zawsze „szedłem z awansem”, bo doceniano moje umiejętności zawodowe i zaangażowanie w to, co robię. Miałem więc niejako z górki.
W drugim roku działalności udało mi się zwiększyć obroty 5-krotnie. Trzeba było powiększać powierzchnie magazynowe. Rozwijała się polska gospodarka, a wraz z nią Elmehurt. Firmy się modernizowały, inwestowały w nowe rozwiązania i nie mogły obyć się bez elektrycznego zasilania. Potrzebowały więc tak sprawdzonych i rzetelnych w usługach partnerów, jak nasz Elmehurt. Z czasem posypały się duże zamówienia i od znaczących podmiotów gospodarczych. Trzeba było nauczyć się startować w rozmaitych przetargach i je wygrywać.
Od lat dużo robimy dla włocławskiego Anwilu, potentata w produkcji nawozów. Przeprowadzamy tam poważne i długotrwałe modernizacje oraz remonty w zakresie obsługi elektrycznej. Byliśmy też mocno zaangażowani w rozliczne inwestycje na terenie zakładu mleczarskiego Bakoma. Przebudowaliśmy tam m.in. linię napowietrzną na kablową, wymienialiśmy transformatory do zasilania hal produkcyjnych, instalowaliśmy stacje średniego napięcia, wprowadzaliśmy rezerwowe zasilanie. Wyposażamy także w nowoczesny osprzęt elektryczny firmę BIN z Aleksandrowa Kujawskiego, uznanego producenta silosów zbożowych.
Staramy się tez blisko współpracować z rolnikami. Nasza oferta w stosunku do rolnictwa jest bardzo szeroka i adresowana do wielu rolniczych specjalności. I tak obsługujemy drobiarzy, m.in. ostatnio w kurnikach pod Sochaczewem wymienialiśmy agregaty prądotwórcze i wprowadzaliśmy rezerwowe zasilanie. Naszymi klientami są coraz częściej polscy ogrodnicy i sadownicy, dla których na zlecenie instalujemy „elektrykę” w przechowalniach magazynowych i sortowniach.
Rolnictwo w ostatnich kilkunastu latach bardzo dużo skorzystało z unijnych dotacji. Inwestowało w kurniki, obory, chlewnie, magazyny, przydomowe przetwórnie masarskie czy owocowo-warzywne. Obserwuje się, że boom inwestycyjny na wsi stopniowo słabnie, również dlatego, że ze starej perspektywy finansowej kończą się powoli dotacje unijne. Kiedy zaczyna brakować pieniędzy, każdy inwestor próbuje „strzyc” wydatki. A branża elektryczna jest zawsze na końcu inwestycji. Stąd roboty dla nas może ubywać. Na razie jednak nie ma powodu do narzekań. Poza jednym – na rynku elektrycznym coraz bardziej doskwiera niedostatek fachowców. To jest problem, z którym nasza branża musi się zmierzyć.
Według mnie – jak najbardziej słuszną drogą jest konsolidacja i koncentracja całej naszej branży. Stąd moje osobiste zaangażowanie przed blisko 20 laty w powołanie do życia Polskiej Grupy Elektrycznej „ Forum-Rondo” oraz utworzenie w 2016 r. ogólnopolskiej Grupy Kapitałowej „KWANT Hurtownie Elektryczne”. Obie te inicjatywy – jak pokazała rzeczywistość - pozwoliły branży elektrycznej w Polsce na właściwe funkcjonowanie jako całości.
(za „AGRO” 11/2018)
Stowarzyszenie AgroBiznesKlub
00-682 Warszawa, ul. Hoża 66/68, lok. 112
tel.: 600 079 010
e-mail:[email protected]