REKOMENDUJE
prof. Tadeusz Pawłowski
Dyrektor Naczelny
Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych w Poznaniu
Wybitny Promotor Agrobiznesu RP 2015:
- Leszek Siatka to dobry organizator, konstruktor i innowator, blisko współpracujący z nauką, w tym z PIMR w zakresie wdrażania nowych konstrukcji maszyn i urządzeń. W kontaktach z ludźmi – otwarty, bezpośredni i rzetelny w interesach.
POMOT – specjaliści od rzeczy niemożliwych
O takich, jak ja, mówi się, że nie zadawalają się tym, co już osiągnęli i nie zwykli spoczywać na laurach. Rzeczywiście, staram się, choćby drobnymi kroczkami, zawsze iść do przodu. Mam to niejako wyniesione z domu, podobnie jak inne ważne cechy: dyscyplina, obowiązkowość, odpowiedzialność. Mój ojciec był wojskowym, pracował jako łącznościowiec, dosłużył się stopnia pułkownika, matka, technik budowlaniec, pracowała z kolei w gospodarce komunalnej. Mieszkaliśmy wtedy w Malborku, gdzie ukończyłem Technikum Mechaniczne, a potem rozpocząłem studia w Szczecina.
Tak naprawdę, to moja przygoda z biznesem zaczęła się na dobre w 1988 r., kiedy to z dwoma wspólnikami, powołaliśmy do życia firmę PROGRES, która miała zajmować się handlem, transportem i temu podobnymi usługami. Z biegiem czasu zaczęliśmy eksportować na potęgę różne towary do Niemiec i szło nam dobrze. Obecnie w firmie PROGRESIE jeździ aż 35 naszych tirów. No, ale – jak to się mówi – apetyt rośnie w miarę jedzenia. W 2000 r. postanowiliśmy wejść do, funkcjonującego od 1992 r. na bazie byłego Państwowego Ośrodka Maszynowego, przedsiębiorstwa POMOT Chojna, które specjalizowało się w produkcji stosunkowo niewielkich wozów asenizacyjnych oraz świadczyło usługi naprawcze na rzecz rolnictwa. Objęliśmy w firmie POMOT 86 proc. udziałów, pozostałe udziały pozostają w rękach załogi i emerytowanych pracowników. To już było dla nas bardzo duże wyzwanie, któremu, mogę to dziś powiedzieć z całą odpowiedzialnością, podołaliśmy dobrze.
Rolnictwo i branża komunalne, to dwa działy gospodarki, do których adresujemy dziś naszą ofertę produkcyjną. Dorobiliśmy się miana potentata na rynku wozów asenizacyjnych w kraju, i nie tylko. Jeszcze w 2000 r. POMOT wytwarzał wozy asenizacyjne o pojemności 2,5 i 4 tys. litrów, obecnie produkujemy je o pojemności od 2,5 do 30 tys. litrów. Nasze wozy asenizacyjne wyposażone są też w różnego rodzaju mieszadła, pompy, sprężarki, miksery i agregaty do rozprowadzania gnojowicy w systemie naglebowym i doglebowym. To także wozy bardzo nowoczesne, funkcjonalne, wykonane ze stali o podwyższonej trwałości, aczkolwiek cieńsze od innych blach stalowych. Ta ostatnia cecha jest bardzo istotna - dzięki takiej stali wóz jest lżejszy, tym samym powoduje mniejszy nacisk na glebę oraz wymaga ciągnika o mniejszej mocy, co z kolei ma wpływ na obniżenie kosztów eksploatacji.
Każdy rolnik może więc wybrać sobie wóz asenizacyjny najbardziej przydatny w jego gospodarstwie. Nasza oferta dla rolnictwa jest w tym względzie bardzo kompleksowa; posiadamy bowiem całą paletę innych urządzeń do zagospodarowania gnojowicy. A jest to – jak wiadomo - jedna z najbardziej uciążliwych prac w gospodarstwie rolnym, którą obecnie trzeba wykonywać, nie naruszając zaostrzonych rygorów ochrony środowiska.
Przed kilku laty wypuściliśmy na rynek zupełnie nową maszynę dla rolników – uniwersalny rozsiewacz typ UPR. Uniwersalny, czyli nie tylko do nawozów, ale jest to też idealna maszyna do rozsypywania innych materiałów, takich jak: wapno, żwir, piasek czy sól. Rozsiewacz ten w równym stopniu może być przydatny w gospodarstwach rolnych, jak i w gospodarce komunalnej. Rozsiewacz jest produkowany na licencji zakupionej od nowozelandzkiej firmy TRANSPREAD. Takie rozsiewacze mają zbiorniki o ładowności od 4 do 12,5 ton. I wytwarzane są obecnie w 22 fabrykach na całym świecie. Od 2011 r. również my oferujemy jako je POMOT Chojna. Zastosowano w nich wiele nowoczesnych rozwiązań. By te rozsiewacze właściwie eksploatować, nasza firma uruchomiła specjalny serwis, którego specjaliści jeżdżą po kraju i szkolą rolników. Rozsiewacze uniwersalne typ UPR to nasz hit produkcyjny.
Głównym odbiorcą naszej oferty produkcyjnej pozostaje wciąż sektor rolnictwa. Coraz większy staje się w niej także udział urządzeń przeznaczonych dla gospodarki komunalnej, w tym zwłaszcza kontenerów rożnego typu i przeznaczenia, w tym kontenerów asenizacyjnych, do m.in. odpadów płynnych. Blisko 90 proc. wytwarzanych w naszej fabryce kontenerów jest eksportowanych. Nasze kontenery, a ściślej biorąc ich walory, szczególnie przypadły do gustu Francuzom. Ich duże ilości są użytkowane w Paryżu i Marsylii. Jak już jesteśmy przy gospodarce komunalnej, to koniecznie trzeba wymienić jeszcze jeden nasz nowy produkt - wielofunkcyjny samochód specjalistyczny przeznaczony dla firm świadczących usługi komunalne. Można nim oczyszczać kanały ściekowe, odsysać zanieczyszczenia i osady, wypompowywać płynne nieczystości, myć pod wysokim ciśnieniem, itd.
Na sukces firmy POMOT Chojna składa się wiele czynników. Przede wszystkim - fachowa, pracowita i rzetelna załoga, zastosowane nowoczesne rozwiązania konstruktorskie i materiały, choćby znakomita fińska stal Ruukki, współpraca z PIMR w Poznaniu i stacją badawczą IT-P w Kłudzienku, prawidłowo zorganizowana sieć sprzedaży, w tym własna sieć dealerska i szeroki asortyment naszego głównego wyrobu, jakim są wozy asenizacyjne, które w dodatku na życzenie mogą być dostosowywane do indywidualnych potrzeb rolników. Należy tez podkreślić uniwersalność rozwiązań, np. w trakcie użytkowania można zamontować bez przeróbek urządzenie do innego sposobu rozlewania gnojowicy.
Chciałbym też szczególnie pochwalić operatywność i pomysłowość naszego działu marketingu i sprzedaży w efektywnym docieraniu z informacjami do potencjalnych klientów – rolników i firm komunalnych, który – jak to ktoś ujął – „rzeczy niemożliwe załatwia od ręki, na cuda trzeba poczekać tylko trzy dni”.
(za AGRO 2/2016)
Stowarzyszenie AgroBiznesKlub
00-682 Warszawa, ul. Hoża 66/68, lok. 112
tel.: 600 079 010
e-mail:[email protected]