Facebook

Roman Długi - WYBITNY AGROPRZEDSIĘBIORCA RP 2018

Roman Długi - WYBITNY AGROPRZEDSIĘBIORCA RP 2018

ASKET - znaczy zielona energia

Rozmowa z Romanem Długi, twórcą i właścicielem firmy ASKET w Poznaniu, specjalizującej się w energetyce odnawialnej w środowisku wiejskim, nominatem do tytułu Wybitny Agroprzedsiębiorca RP 2018.

Panie Prezesie, dr inż. Tadeusz Pawłowski z Przemysłowego Instytutu Maszyn Rolniczych w Poznaniu, rekomendując przed 9 laty Pana do tytułu Wzorowy Agroprzedsiębiorca RP, podkreślił, że jest Pan człowiekiem łączącym w sobie kilka pożądanych cech: umiejętności konstruktorskie, talenty menedżerskie i pasje społecznikowskie. I dodał, że ma Pan wyjątkowo duży dorobek w dziedzinie aparatury pomiarowej i automatyki dla ciepłownictwa i zakładów przemysłowych oraz wielce znaczący udział w zakresie rozwoju sektora zielonej energii w Polsce.
     - Ja wręcz uchodzę za swoistego fanatyka zielonej energii! Coś w tym jest, albowiem rozwojowi tej niezwykle przyszłościowej dziedzinie gospodarki w Polsce, podobnie jak poszukiwaniu swoistej synergii pomiędzy zieloną energią, przemysłem i rolnictwem, poświęciłem kilkadziesiąt lat swojej pracy zawodowej. Gdzie tylko mogę - przekonuję wszystkich zainteresowanych do tego ważnego zagadnienia,  no i - co najważniejsze - razem z wysokiej klasy specjalistami zatrudnionymi w moich firmach inżynierskich ASKET oraz   SERWIS AKPiA tworzę fakty.

Należy Pan do grupy tych niepokornych polskich inżynierów, którzy nie zadawalają się rutynowym wykonywaniem zadań typowo zawodowych.
     - Po ukończeniu pierwszych studiów, jako dyplomowany elektryk trafiłem najpierw na stanowisko automatyka w poznańskiej elektrociepłowni, a następnie pracowałem na stanowisku głównego energetyka ZREMB-u. W 1984 r., kiedy mało kto jeszcze w Polsce, może poza rolnikami i rzemieślnikami, myślał o prywatnej inicjatywie, odważyłem się powołać do życia pierwszą własną firmę inżynierską pod nazwą SERWIS AKPiA. Z dzisiejszej perspektywy mogę powiedzieć, że to było karkołomne wyzwanie – musiałem jako prywaciarz ułożyć sobie bowiem zasady współpracy z ówczesnymi potentatami państwowymi, do tego w skomplikowanej dziedzinie aparatury pomiarowej oraz automatyki dla ciepłownictwa i zakładów przemysłowych. Z czasem udało mi się też nawiązać partnerskie stosunki z wieloma krajowymi zakładami energetycznymi, mogłem świadczyć na ich rzecz usługi konstruktorskie i wyposażać je w oryginalne nasze aparaty i instalacje. Ba, odnotowałem wtedy jeszcze daleko większy sukces - ułożyłem współpracę na polu inżynierskim z kilkoma znanymi koncernami światowymi! To wszystko jeszcze bardziej mnie utwierdziło w celowości obranej drogi przez moją firmę.

Co było dalej?
     - Przed 15 laty jeszcze jako SERWIS AKPiA zaangażowaliśmy się mocno w przedsięwzięcia z dziedziny odnawialnych źródeł energii. Temat okazał się wyjątkowo ważny i nośny, zarówno gospodarczo, jak i społecznie. Postanowiliśmy więc z firmy SERWIS AKPiA wydzielić segment zielonej energii i w to miejsce powołać osobną firmę ASKET, której  wysiłki obecnie koncentrują się na pozyskiwaniu biomasy, produkcji brykietów ze słomy i siana, zrębków i drewna kominkowego, a także wytwarzaniu brykieciarek BIOMASSER oraz urządzeń do rozdrabniania biomasy TOMASSER. A zaczynaliśmy od  zaprojektowania w 2003 r. mini-brykieciarki, którą testowaliśmy w modelowym gospodarstwie agro-energetycznym w Gniewkowie k. Gniezna. Później powstała pilotażowa linia do produkcji brykietów ze słomy i siana. Obecnie do produkcji brykietów, których  wartość  energetyczna  wynosi 16-17 MJ/kg, wykorzystujemy słomę zbożową i rzepakową oraz  siano z  własnego 200-hektarowego gospodarstwa. Brykiety nazwane „ZŁOTYM WĘGLEM” powstają z rozdrobnionej (szarej) słomy, która jest sklejana własnym klejem, w przeciwieństwie do innych, tłokowych technologii, gdzie jest prasowana pod wysokim ciśnieniem. Wydajność najmniejszej brykieciarki sięga ok. 60-90 kg/godz. przy bardzo niskiej energochłonności. Chciałbym przy okazji podkreślić, że praktycznie każdy rolnik - posiadając mini-brykieciarkę z ASKET-u – mógłby się podjąć produkowania brykietów ze znajdującego się w jego gospodarstwie surowca.

O brykieciarce BIOMASSER rodem z firmy ASKET mówi się, że to swoista maszynka ślimakowa jak do mięsa, tyle że kiełbasa jest ze słomy…
     - Coś jest na rzeczy… Tak wytwarzane brykiety w przeciwieństwie do kiełbasy nie wymagają jednak żadnego lepiszcza, są też wyjątkowo tanim paliwem do własnego użytku, którego nadwyżki można też dodatkowo sprzedawać. Dla indywidualnych odbiorców oferujemy zestawy urządzeń do produkcji brykietów od 90 do 320 kg/h. Dla profesjonalnych wytwórców brykietów oferujemy kompletne linie o wydajności do 1 400 kg/ha. Warto też wiedzieć, że BIOMASSER - to jedyna w Europie zweryfikowana technologia brykietowania w ramach programu Unii Europejskiej pod nazwą ETV, że zużywa zaledwie 70-80 kWh na wyprodukowanie 1 tony brykietu i że zapewnia możliwość regulowania twardości brykietu: miękki na ściółkę i twardy na opał.

Na koniec chciałbym zapytać o Pana autorski projekt gospodarki paliwowo-energetycznej w oparciu o brykiety z lokalnej agrobiomasy niedrzewnej.
     - Jego celem jest – poprzez specjalnie powołane Lokalne Centra Agrobiomasy - dostarczenie społeczności lokalnej opału w odpowiedniej ilości, jakości i czasie oraz po najniższej cenie. Rzecz jasna, z poszanowaniem środowiska naturalnego. Idea gospodarki paliwowo-energetycznej o nazwie „Złoty Węgiel dla Regionu” bazuje na wytwarzaniu w polskiej technologii BIOMASSER opału w postaci brykietów z lokalnej dostępnej agrobiomasy niedrzewnej w postaci: słomy zbożowej, rzepakowej i kukurydzianej, trawy, siana, trzciny czy tataraku. Co ważne – taki surowiec jest corocznie odnawialny i nie powoduje pogorszenia środowiska. Szerokie zastosowanie brykieciarek w gospodarstwach rolnych i podjęcie produkcji paliw odnawialnych w gminach, stosowanie ich w piecach, kotłach i kominkach w miejsce niskokalorycznego, drogiego i nie ekologicznego węgla, to najbardziej właściwa droga dla rozwoju Polski i  całego świata.  To także metoda na walkę ze SMOGIEM.
                                                                                              

Rozmawiał: Leon Wawreniuk


-------------------------------------------------------------
Roman Długi, twórca i właściciel funkcjonującej od 2005 r. firmy ASKET w Poznaniu, specjalizującej się w energetyce odnawialnej w środowisku wiejskim oraz koncentrującej się na pozyskiwaniu biomasy, produkcji brykietów ze słomy i siana, zrębków i drewna kominkowego oraz rozprowadzaniu  brykieciarek BIOMASSER oraz urządzeń do rozdrabniania biomasy. Protoplastą firmy Asket był - założony przez Romana Długiego w 1984 r. - SERWIS AKPiA, zajmujący się inżynierią technologiczną w przemyśle. Firmy SERWIS AKPiA  i ASKET, poprzez aktywne  uczestnictwo w ogólnopolskich i regionalnych programach na rzecz rozwoju energetyki odnawialnej w środowisku, odegrały znaczącą rolę  we wprowadzaniu w życie idei zielonej energii w Polsce. ASKET jest jednym z największych  producentów i dostawców na rynek: brykieciarek (technologia BIOMASSER i przewoźna wytwórnia brykietów BIOMASSER  MOBILE była wielokrotnie nagradzana i wyróżniana na targach oraz wystawach krajowych i  międzynarodowych), brykietów ze słomy, zrębków drewnianych i drewna kominkowego. Urządzenia rodem z firmy ASKET w 99 proc. są eksportowane do 34 krajów na wszystkich kontynentach. Roman Długi, jako inżynier trzech specjalności: automatyk, mechanik i energetyk (na Politechnice Poznańskiej ukończył w 1973 r. Wydział Elektryczny i w 1984 r. Wydział Mechaniczny, zaś na Politechnice Śląskiej w 1993 r. uzyskał tytuł audytora - energetyka) jest uznanym i cenionym w Polsce menedżerem, konstruktorem (kierował zespołem inżynierskim, który skonstruował brykieciarkę BIOMASSER i rozdrabniacz TOMASSER), a także - działaczem SIMP i FSNT-NOT.


(za „AGRO 8/2018)

Wróć
A
A
A
300x300_colsen 56921 agralex-250x78 alima_bis apis_logo1 bin-n bronisze_001 facebook-logoimage-facebook-logopng-moshi-monsters-wiki-dmua0wep file-fecea87dfb657b18df13608903d87cb2 fosfan-logo foto logo do zamiany img_logo klimowicz-bis-logo klimowicz-gpoiw-logo krasnystaw_logo100 krason-rosady-warzyw-logo l_d_hse logo (1) logo (1) logo (2) logo 3 firmy logo logo logo_agrotnews logo_bartnik1 logo_colian_full_size logo_grot logo_grycan logo_krukowiak logo_male logo_pimr-male1 logo_roja logo-metalbud-nowicki milk_hydrosan mlekovita-logo mtp_logo_boczne new_logo osm_piatnica_logotyp osm-kalisz-brand-identity-design polmak - logo pss_spolem r03 s6_agro_biznes_klub sedar starcologo stowarzyszenie eksporterow tbtexqzv vic xlogo logo_agrobroker_tlo

Stowarzyszenie AgroBiznesKlub
00-682 Warszawa, ul. Hoża 66/68, lok. 112
tel.: 600 079 010
e-mail:[email protected]

Projekt i realizacja: Laboratorium Artystyczne
Oprogramowanie: Black Wolf CMS
Google+