Facebook

Wiesław Drewnowski - WZOROWY AGROPRZEDSIĘBIORCA RP 2018

Wiesław Drewnowski - WZOROWY AGROPRZEDSIĘBIORCA RP 2018

REKOMENDUJE
Krzysztof Wróblewski
Redaktor Naczelny
Tygodnika Poradnika Rolniczego:

- Wiesław Drewnowski to znakomity fachowiec w dziedzinie genetyki zwierząt hodowlanych, zarazem wybitny i ambitny menedżer. Te wysokie umiejętności i duże doświadczenie praktyczne pozwalają mu na kierowanie z dużymi sukcesami SHiUZ  Bydgoszcz, uznawanej powszechnie w Polsce za lidera w dziedzinie sztucznej inseminacji i genetyki bydła mlecznego.

SHiUZ Bydgoszcz – siła tradycji i innowacji
Misją SHiUZ Bydgoszcz jest propagowanie polskiej hodowli, która w mojej ocenie osiągnęła światowy poziom. I to nie przez przypadek. Od wielu lat bowiem współpracujemy z wiodącymi ośrodkami hodowli zarodowej, aby o ten poziom dbać. To widać również po jakości naszej oferty - jesteśmy zawsze u boku hodowców i dzielimy się z nimi doświadczeniem. Wciąż współpracujemy w zakresie poprawy wartości genetycznej bydła i trzody oraz wspólnie realizujemy program hodowlany.

Jesteśmy wyjątkowi, bo nazwa Stacja Hodowli i Unasieniania Zwierząt (w skrócie SHiUZ) - to nazwa, jaką nosiły wszystkie w kraju jednostki tego typu aż do roku 2000. Tylko nasza bydgoska Stacja pozostała przy tradycyjnej nazwie i pod nią funkcjonujemy obecnie. Na ponad 60. latach tradycji i doświadczenia udało nam się zbudować silną i nowoczesną firmę, która jest obecnie liderem w zakresie genetyki i rozrodu zwierząt oraz najnowszych technologii stosowanych w inseminacji. Tę wyjątkowość potwierdza fakt stworzenia przez nas w 2004 r. pierwszego w Polsce banku DNA buhajów oraz wyposażenia laboratorium genotypowania bydła, uznanego międzynarodowym certyfikatem. W 2007 r. zaś  -  jako pierwsza i jedyna firma w Polsce - zajęliśmy się wdrożeniem technologii selekcji genomowej, a prace nad tym w całości sfinansowaliśmy samodzielnie. Obecnie wszystkie nasze buhaje posiadają ocenę wartości hodowlanej na podstawie genomu.

Korzyści z zastosowania wyceny genomowej hodowcy odczuwają przede wszystkim w nieporównywalnie szybszym postępie hodowlanym, dzięki dostępowi do najmłodszej, precyzyjnie sprawdzonej genetyki. Poza tym, genomika zapewnia lepszy wybór jałowic na remont stada, wykrywanie nowych rodzin krów oraz, co bardzo ważne, spowolnienie wzrostu inbredu. Pozwala to na: olbrzymie przyspieszenie postępu hodowlanego – wyższa produkcja mleka i zdrowotność, skrócenie odstępu między pokoleniami, większą ostrość selekcji, możliwość oznaczenia markerów u obu płci oraz lepszy wybór jałówek na remont stada.

SHiUZ Bydgoszcz jest też prekursorem i niezaprzeczalnym liderem nowoczesnej technologii embriotransferu i jako jedyna spółka inseminacyjna posiada swój własny Ośrodek. Dotychczasowe działania Stacji w tym zakresie realizowane były w obiektach zlokalizowanych w Piątnicy.  Prowadzimy program oceny i selekcji buhajów oparty na polskiej hodowli - większość buhajów wchodzących do programu pochodzi bowiem od krajowych hodowców. Realizowanie programu oceny i selekcji rozpłodników pozwala naszej spółce oferować nasienie posiadające wysoką wartość hodowlaną na światowym poziomie i jednocześnie sprawdzone w warunkach krajowych.

W 2015 r. wraz z naszym wieloletnim partnerem, francuską spółdzielnią hodowców - firmą Genes Diffusion, rozpoczęliśmy realizacje wspólnego projektu dotyczącego rasy holsztyńsko-fryzyjskiej pod nazwą European Breeding Program (EBP). To unikalne w skali kraju przedsięwzięcie ma zapewnić hodowcom dostęp do najlepszej i najnowszej genetyki, ułatwić współpracę w zakresie wymiany nasieniem oraz wykorzystać wieloletnie doświadczenia w zakresie embriotransferu. Pozwala też na: wspólne wypracowanie programu hodowlanego opierającego się o takie aspekty selekcyjne, które pozwolą hodowcom osiągać coraz lepsze efekty hodowlane (nacisk nie na produkcję, a na zdrowotność i długowieczność); współpracę z ośrodkami hodowlanymi w całej Polsce i Europie, aby pozyskać, jak największą ilość nowych linii genetycznych o jak najlepszych parametrach genomowych; pokazanie możliwości w działaniu hodowlanym, potwierdzając, że genetyka jest dziś ogólnoświatowa i nie zna granic.

Program EBP to nasza kluczowa inwestycja - oddaliśmy do użytkowania nowy ośrodek w Sztumie, który wspiera nasze hodowle w dziedzinie rozrodu zwierząt. Pomagamy również w pozyskiwaniu wysokiej klasy zarodków po najlepszych na świecie parach rodzicielskich oraz namnażanie jak największej ilości super jałowic i buhajków w oborach hodowców biorących udział w Programie Oceny i Selekcji Buhajów. To właśnie jest przyszłość i ambicja naszej firmy.

Inwestujemy też w nowe technologie wspomagające produkcję samego nasienia. Produkujemy nasienie buhajów ras mlecznych i mięsnych oraz nasienie knurów. W obu przypadkach nasienie wytwarzane jest ze wsparciem komputerowych systemów oceny nasienia – C.A.S.A. (Computer Assisted Semen Analysis), umożliwiających precyzyjną i obiektywną ocenę jego jakości. Oferujemy nasienie knurów czystorasowych (wbp, pbz, duroc i pietrain) pochodzących z najlepszych stad hodowlanych w Polsce oraz z importu. Oferujemy polskim producentom trzody chlewnej także nasienie knurów mieszańcowych i hybrydowych.

Posiadamy wyłączność na produkcję i dystrybucję nasienia knurów z linii hybrydowej MaxiMus, zapewniającej szybko przyrastające tuczniki, przy jednoczesnej minimalizacji czynnika stresu. Knury MaxiMus to najlepszy wybór dla producentów żywca, chcących jak najefektywniej produkować chudą wieprzowinę.

W produkcji nasienia knurów byliśmy prekursorem wprowadzenia na rynek polski katetera  i technologii – GEDIS, a obecnie jako pierwsi wprowadziliśmy jego najnowszą odsłonę SelFix. Technologia ta - kateter i pojemnik na nasienie, stanowiące jedną całość- daje możliwość samodzielnego unasieniania loch przez hodowcę, zapewniając wysoką skuteczność, bioasekurację, oszczędność czasu i wygodę stosowania.

Razem z hodowcami pracujemy na sukces hodowlany. Prowadzimy szeroki program doradztwa w zakresie hodowli, żywienia oraz rozrodu zwierząt. Nasi eksperci docierają do hodowców, wykonując bonitację zwierząt, co pozwala prawidłowo dobierać buhaje do rozrodu pod względem pokroju i budowy. Korzystamy z programów komputerowych do doboru buhajów (Matesel 2 i DOKO), poprawiając ich zdrowotność, pokrój oraz ograniczając inbred. W trosce o wygodę naszych hodowców i inseminatorów wdrożyliśmy elektroniczny system rejestracji dokumentacji hodowlanej (SERZI) w oparciu o wykorzystanie mobilnych urządzeń PDA. Udostępniliśmy także aplikację na urządzenia mobilne z systemem Android, pozwalającą na rejestrację dokumentów hodowlanych oraz dostęp do wszelkich danych inseminacyjnych w każdym gospodarstwie. Słowem, wykorzystujemy naszą wiedzę, doświadczenie oraz technologię, aby wspierać krajowych hodowców w osiąganiu jak najlepszych wyników w ich stadach.
 
(za AGRO 2/2018)

Wróć
A
A
A
300x300_colsen 56921 agralex-250x78 alima_bis apis_logo1 bin-n bronisze_001 facebook-logoimage-facebook-logopng-moshi-monsters-wiki-dmua0wep file-fecea87dfb657b18df13608903d87cb2 fosfan-logo foto logo do zamiany img_logo klimowicz-bis-logo klimowicz-gpoiw-logo krasnystaw_logo100 krason-rosady-warzyw-logo l_d_hse logo (1) logo (1) logo (2) logo 3 firmy logo logo logo_agrotnews logo_bartnik1 logo_colian_full_size logo_grot logo_grycan logo_krukowiak logo_male logo_pimr-male1 logo_roja logo-metalbud-nowicki milk_hydrosan mlekovita-logo mtp_logo_boczne new_logo osm_piatnica_logotyp osm-kalisz-brand-identity-design polmak - logo pss_spolem r03 s6_agro_biznes_klub sedar starcologo stowarzyszenie eksporterow tbtexqzv vic xlogo logo_agrobroker_tlo

Stowarzyszenie AgroBiznesKlub
00-682 Warszawa, ul. Hoża 66/68, lok. 112
tel.: 600 079 010
e-mail:[email protected]

Projekt i realizacja: Laboratorium Artystyczne
Oprogramowanie: Black Wolf CMS
Google+