Facebook

Kwiaty na talerzu

Kwiaty na talerzu

I Kulinarny Festiwal Kwiatów Jadalnych w Ogrodach Hortulus Spectabilis w Dobrzycy, zorganizowany w dn. 9-10 lipca 2016 r. przez Hortulus w Dobrzycy i krakowską firmę Polan, przyciągnął tłumy gości - pasjonatów ogrodnictwa, fanów sztuki kulinarnej, turystów spędzających urlopy nad polskim morzem oraz liczne media.

Gościem specjalnym tego wyjątkowego wydarzenia była Małgorzata Kalemba-Drożdż, doktor biochemii, wykładowca uniwersytecki, autorka wielu książek o kwiatach jadalnych, która od lat propaguje idee włączenia kwiatów do codziennego jadłospisu. Dla uczestników festiwalu gotował doświadczony szef kuchni Mariusz Siwak, uczestnik 6. edycji programu Top Chef, który z kolei od początku swojej kariery propaguje kuchnię molekularną oraz gotowanie z użyciem produktów regionalnych.

Zwykłe” i „pospolite” kwiaty jadalne z ogrodu pozwoliły na stworzenie wielu oryginalnych potraw. Uczestnicy festiwalu mogli skosztować, m.in.: orientalnego risotta z kwiatami liliowca, sałatki z pysznogłówki, aksamitki i begonii, lawendowych ciasteczek, kruchych babeczek z kremem różanym, kwiatów dyni w cieście oraz azjatyckiej zupy z kwiatów liliowca. Dla spragnionych, przygotowano kilka rodzajów lemoniad z wykorzystaniem, m.in.: pysznogłówki, lawendy i mięty. Podczas festiwalu goście mogli nabyć: kwiatowe przetwory i nalewki, aromatyczne miody, smaczne ciasta dekorowane jadalnymi kwiatami, ekologiczne i naturalne produkty krajowe oraz regionalne.

W Dobrzycy przygotowania do Festiwalu rozpoczęły się już wiosną. Wysiano nasiona i posadzono całą kolekcję kwiatów jadalnych na terenie ogrodów. Kwiaty te posłużyły do przygotowania kilkuset kilogramów różnych potraw do degustacji.

Starosta Koszaliński ufundował specjalne statuetki: programowi telewizyjnemu „Maja w ogrodzie” - patronowi medialnemu Festiwalu oraz Małgorzacie Kalemba-Drożdż - za propagowanie idei zdrowego trybu życia i korzystania z darów natury z przydomowego ogrodu w kreatywny sposób.

Duże zainteresowanie Kulinarnym Festiwalem Kwiatów Jadalnych, potwierdziło nasze przekonanie organizatorów o słuszności przedsięwzięcia i spowodowało wpisanie tego wydarzenia do kalendarza corocznych imprez planowanych w Ogrodach Hortulus.

(za AGRO 8/2016)

1kfkj (2) 7kfkj (4) 8kfkj (10) kfkj (8)
Wróć
A
A
A
300x300_colsen 56921 agralex-250x78 alima_bis apis_logo1 bin-n bronisze_001 facebook-logoimage-facebook-logopng-moshi-monsters-wiki-dmua0wep file-fecea87dfb657b18df13608903d87cb2 fosfan-logo foto logo do zamiany img_logo klimowicz-bis-logo klimowicz-gpoiw-logo krasnystaw_logo100 krason-rosady-warzyw-logo l_d_hse logo (1) logo (1) logo (2) logo 3 firmy logo logo logo_agrotnews logo_bartnik1 logo_colian_full_size logo_grot logo_grycan logo_krukowiak logo_male logo_pimr-male1 logo_roja logo-metalbud-nowicki milk_hydrosan mlekovita-logo mtp_logo_boczne new_logo osm_piatnica_logotyp osm-kalisz-brand-identity-design polmak - logo pss_spolem r03 s6_agro_biznes_klub sedar starcologo stowarzyszenie eksporterow tbtexqzv vic xlogo logo_agrobroker_tlo

Stowarzyszenie AgroBiznesKlub
00-682 Warszawa, ul. Hoża 66/68, lok. 112
tel.: 600 079 010
e-mail:[email protected]

Projekt i realizacja: Laboratorium Artystyczne
Oprogramowanie: Black Wolf CMS
Google+