Facebook

Zbigniew Matkowski - WZOROWY AGROPRZEDSIĘBIORCA RP 2015

Zbigniew Matkowski - WZOROWY AGROPRZEDSIĘBIORCA RP 2015

REKOMENDUJE:
Roman Kopiński
Właściciel firmy ASPROD

Agrobiznesmen 2004:
- Zbigniew Matkowski to biznesmen z najwyższej półki, dysponujący dużą wiedzą, zarówno z zakresu zarzadzania przedsiębiorstwem, jak i z obszaru rolnictwa, do którego adresowana jest znacząca część produkcji firmy Fosfan. Jego współwłaścicielski dozór i wzorowa współpraca z kadrą zarządzająca ma decydujący wpływ na dynamiczny rozwój firmy. Zbigniew Matkowski prywatnie - to człowiek ciepły i życzliwy ludziom oraz z dużym poczuciem humoru.


FOSFAN to moje życie

Jak stałem się współwłaścicielem firmy Fosfan? Zanim w 2000 r. doszło do prywatyzacji Szczecińskich Zakładów Nawozów Fosforowych „Superfosfat”, blisko z tym przedsiębiorstwem współpracowałem. Prowadziliśmy wówczas z moim wspólnikiem  Grzegorzem Andruszkiewiczem firmę Inmarc w Szczecinie, która sprowadzała nawozy z różnych krajów, m.in. z Litwy, by kierować je np. na rynek angielski. Mając pod bokiem Szczecińskie Zakłady Nawozów Fosforowych „Superfosfat”, zaczęliśmy dostarczać im surowce i komponenty do produkcji nawozów. A z biegiem czasu – zlecać produkcję konkretnych nawozów, którymi później handlowaliśmy. Kiedy więc w 2000 r. rozpisano przetarg na prywatyzację szczecińskiego „Superfosfatu”, znając „od kuchni” aktywa tej firmy i mając dobre zdanie o kadrze zarządzającej,  postanowiliśmy w tym przetargu  wystartować. Wygraliśmy, i tym sposobem „Superfosfat” przeszedł w nasze władanie. Jak dobrze pamiętam - była to wtedy „pionierska”, bo pierwsza w kraju umowa prywatyzacyjna w branży chemicznej...

Czy nie żałuję tej decyzji sprzed 15 lat? Przeciwnie – uważam, podobnie jak mój wspólnik, że było to wyjątkowo trafne posunięcie. Używając górnolotnych słów – nazwałbym tę decyzję sprzed lat jako życiową. Staliśmy się bowiem właścicielami firmy, która miała zadatki na rozwój. I nie zawiedliśmy się… Co niezwykle ważne -  udało się nam skompletować kadrę zarządzającą o wysokich kompetencjach oraz szerokich horyzontach myślowych. Jej filarem jest, oczywiście,  prezes Jacek Ciubak, który zaczął kierować firmą na rok przed jej prywatyzacją i który jest człowiekiem bardzo odpowiedzialnym i ambitnym oraz ciągle poszerzającym swoje kwalifikacje. Przed kilku laty obronił pracę doktorską, podobnie zresztą – jak inni pracownicy firmy. Nie bez przyczyny podkreślam rangę kadry kierowniczej, to samo zresztą odnosi się  do niższych szczebli zarządzania, bo gwarantuje ona stabilność firmy i jej rozwój.

Fosfan ciągle się rozwija, modernizuje i rozbudowuje. Dotyczy to w równym stopniu produkcji nawozów, jak i naszego firmowego Portu Nad Odrą.  Nawozy rolnicze i ogrodnicze są dostosowane do wysokich  wymagań stawianych przez rynek. Co istotne – oferta naszej firmy obejmuje także nawozy dopasowane do indywidualnych potrzeb odbiorców. Podobnie – nawozy ogrodnicze z linii Fructus, Plantena czy Lagron odznaczają się najwyższą jakością i zawierają wszystkie niezbędne składniki pokarmowe gwarantujące prawidłowy rozwój, wygląd i plonowanie roślin. Należy podkreślić, że przy produkcji nawozów Fosfan współpracuje blisko, zarówno z naukowcami, jak i praktykami, dokładając  wszelkich starań, aby spełniały one najwyższe standardy.

Naszą chlubą jest też od lat Port Nad Odrą, który ostatnio został zmodernizowany i przystosowany do przyjmowania i rozładunku statków o nośności 8-10 tys. ton, przez co potroił swoje zdolności przeładunkowe.  W ramach tej inwestycji zostało umocnione nabrzeże portowe na długości 240 metrów oraz zbudowano nowe place składowe. Inwestycja, której koszt wyniósł 8 mln zł, została sfinansowana w całości przez Fosfan, w większości z krótkoterminowego kredytu. W naszych najbliższych planach jest wybudowanie dodatkowej drogi dojazdowej oraz zadaszonego magazynu, pozwalającego na złożenie kilkunastu tysięcy ton towarów luzem. Tym razem – z uwagi na to, że Unia Europejska stawia na rozwój portów – będziemy chcieli skorzystać z dotacji unijnych. Port Nad Odrą jest dla nas bardzo ważny, gdyż większość naszej produkcji jest eksportowana do takich krajów, jak: Niemcy, Dania, kraje nadbałtyckie, Włochy i Chorwacja. I oczywiście, ich wysyłka odbywa się drogą morską, właśnie poprzez nasz firmowy Port Nad Odrą.

Na koniec refleksja osobista – chemia w rolnictwie to dziś niezwykle ważna i wrażliwa sprawa. Producenci muszą być wyjątkowo rzetelni wobec swoich partnerów – rolników i ogrodników. My w firmie Fosfan robimy wszystko, aby na taki status zasłużyć. I to się udaje, co jest dla nas bez wątpienia sukcesem.

Wróć
A
A
A
300x300_colsen 56921 agralex-250x78 alima_bis apis_logo1 bin-n bronisze_001 facebook-logoimage-facebook-logopng-moshi-monsters-wiki-dmua0wep file-fecea87dfb657b18df13608903d87cb2 fosfan-logo foto logo do zamiany img_logo klimowicz-bis-logo klimowicz-gpoiw-logo krasnystaw_logo100 krason-rosady-warzyw-logo l_d_hse logo (1) logo (1) logo (2) logo 3 firmy logo logo logo_agrotnews logo_bartnik1 logo_colian_full_size logo_grot logo_grycan logo_krukowiak logo_male logo_pimr-male1 logo_roja logo-metalbud-nowicki milk_hydrosan mlekovita-logo mtp_logo_boczne new_logo osm_piatnica_logotyp osm-kalisz-brand-identity-design polmak - logo pss_spolem r03 s6_agro_biznes_klub sedar starcologo stowarzyszenie eksporterow tbtexqzv vic xlogo logo_agrobroker_tlo

Stowarzyszenie AgroBiznesKlub
00-682 Warszawa, ul. Hoża 66/68, lok. 112
tel.: 600 079 010
e-mail:[email protected]

Projekt i realizacja: Laboratorium Artystyczne
Oprogramowanie: Black Wolf CMS
Google+